نظام تحصیلی در آلمان

توسط: | برچسب ها: , , , , , , , | دیدگاه ها: 0 | بهمن ۱۴ام, ۱۳۹۶

در آلمان انواع مختلفی از مراکز آموزش عالی وجود دارد. از جمله دانشگاه (University)، دانشگاه های علمی کاربردی (Fachhochschule) و مراکز آموزش عالی رشته های هنر که همگی در سیستم آموزشی آلمان معتبر و شناخته شده هستند.

در حال حاضر حدود ۳۸۰ مرکز آموزش عالی با ۲ میلیون دانشجو در حال فعالیت علمی میباشند. حدود ۱۲ درصد کل دانشجویان آلمان را دانشجویان خارجی تشکیل میدهند.

در مراکز تحت عنوان University، تاکید بیشتر بر تحقیق و پژوهش میباشد، هر چند مراکز دانشگاهی وجود دارند که رشته های مهندسی را تدریس میکنند (Technische Universität) و به طبع ارتباط نزدیکی با دنیای کار و صنعت دارند.

مراکز آموزش عالی آلمان تحت عنوان Fachhochschule در واقع دانشگاه هایی هستند که تاکید بیشتری بر روی جنبه کاربردی و عملی رشته های تحصیلی دارند و بیشتر رشته های مهندسی،اقتصادی و مالی را ارایه میکنند. بدیهی است فارغ التحصیلان این نوع از دانشگاه ها، آینده شغلی بسیار خوبی دارند و در حال حاضر بسیاری از کارفرماها، فارغ التحصیلان Fachhochschule ها را به فارغ التحصیلان University ها ترجیح میدهند.

نوع دیگری از مراکز آموزش عالی در آلمان، Kunst und Musik und Film Hochschule ها هستند که در واقع همان دانشگاه های هنر و موسیقی هستند. تعداد این دانشگاه ها حدودا ۵۰ دانشگاه میباشد.

مقاطع تحصیلی دانشگاهی آلمان هم شامل لیسانس Bachelor، فوق لیسانس Master و دکتری و فوق دکتری میباشد. دوره ی لیسانس معمولا ۶ ترم طول میکشد. دوره فوق لیسانس هم بین ۲ الی ۴ ترم.

 

زبان تحصیل در دانشگاه های آلمان

در مقطع لیسانس زبان آلمانیست، اما در مقطع فوق لیسانس و دکتری امکان تحصیل به هر دو زبان وجود دارد. از طرفی اعتبار و امکانات بالای دانشگاه های آلمان و از طرف دیگر مخارج بسیار اندک تحصیل در آلمان، باعث شده به خصوص در سالهای اخیر از کشورهای مختلف برای ادامه تحصیل متقاضیان جذب آلمان شوند. باید این نکته را نیز اضافه کرد که اخذ ویزای تحصیلی آلمان هم نسبت به بسیاری از کشورها راحت تر و سریعتر اتفاق میافتد.

مدارک تحصیلی آلمان در لیسانس به ۲ دسته B.Sc مخصوص رشته های علوم پایه و مهندسی و B.A مخصوص علوم انسانی و در در مقطع فوق لیسانس هم به M.Scمخصوص رشته های علوم پایه و مهندسی و مخصوص علوم انسانی M.A تقسیم میشود.

مقطع دکتری در آلمان هم بین ۳ الی ۵ سال میتواد به طول بیانجامد. معمولا دانشجویان دکتری حقوق ماهیانه دریافت میکنند. البته اخذ پذیرش در مقطع دکتر ی در آلمان کار ساده ای نیست، زیرا باید در ابتدا یک استاد راهنما پیدا کرد که در حوزه ی تحقیقاتی شما دارای پروژه است و شما باید وی را مجاب کنید که میتوانید او را در پیشبرد پروژه هایش کمک کنید. این پروسه معمولا کمی طول میکشد، بخصوص اگر شما از خارج از آلمان به دنبال موقعیت دکتری در آلمان باشید.

 

lدوره های تحصیلی در آلمان

تحصیل در آلمان همواره یکی از موضوعات مورد توجه دانشجویان ایرانی بوده است. در این قسمت مروری بر دوره ها و مقاطع تحصیلی در آلمان خواهیم داشت.

در سالهای اخیر سیستم آموزش عالی در آلمان تحت برنامه بلونیا (Bologna) تغییرات زیادی کرده است

قبل از اینکه این برنامه یکپارچه در آلمان در دستور کار قرار گیرد، مقاطع تحصیلی در آلمان شامل Diplom و Magister میشد. اما با اجرایی شدن برنامه بلونیا در آلمان، Bachelor جایگزین Diplom و Master جایگزین Magister شد.

اولین مدرک تحصیل در آلمان که در سراسر این کشور و همچنین همه ی دنیا مورد اعتبار است، Bachelor میباشد. Bachelor در آلمان بین ۶ الی ۸ ترم طول میکشد و هدف آن ارایه و تدریس اطلاعات و مفاد درسی اساسی در رشته مربوطه به دانشجو میباشد. با پایان یافتن Bachelor دانشجو میتواند به دنبال شغلی برای خود باشد و یا برای ادامه تحصیل وارد مقاطع بعدی شود.

دوره ی بعدی Master میباشد که در آلمان بسته به رشته، بین ۲ الی ۴ ترم به طول خواهد انجامید.

بعد از Master هم دوره دکتری و یا همان Promotion قرار دارد این دوره هم با توجه به رشته تحصیلی ۲ الی ۵ سال طول میکشد.

 

کالج در آلمان (Studienkolleg)

کالج مرکزیست که وابسته به دانشگاه های دولتی آلمان است و مخصوص دانشجویان غیر آلمانی میباشد. این مقطع تحصیلی در سیستم آموزشی آلمان از ۲ ترم تشکیل میشود و حکم پیش دانشگاهی در ایران را دارد. هدف کالج در آلمان آموزش زبان آلمانی و دروسی مانند ریاضی، فیزیک، شیمی و یا برنامه نویسی کامپیوتری میباشد که البته همه ی اینها را دانش آموزان ایران قبلا در ایران بصورت کاملا یاد گرفته اند و در واقع کالج برای ایرانیان حکم مرور دبیرستان و پیش دانشگاهی را دارد.

تحصیل در کالج رایگان است. شرط ورود به کالج، داشتن پذیرش تحصیلی و سپس قبولی در آزمون ورودی آن (Aufnahmeprüfung) میباشد. سوالات این آزمون گرامر زبان آلمانی در حد B1 و یا B2 و ریاضیات و شاید هم فیزیک میباشد. کالج با آزمون پایانی تحت عنوان Feststellungsprüfung پایان میابد. افرادی که میحواهند در دانشگاه رشته های گروه پزشکی را بخوانند، باید در این آزمون پایانی، بهترین نمره یعنی نمره یک را کسب کنند. اما برای سایر رشته ها چنین محدودیتی وجود ندارد.

شرکت در کالج های آلمان صرفا با داشتن ویزای تحصیلی مقدور است و با داشتن هرگونه ویزای دیگری مانند ویزای توریستی اجازه شرکت در آزمون ورودی کالج به متقاضی داده نمیشود.

بر اساس رشته های دانشگاهی، کالج های مختلفی طراحی شده اند.

کالج های مخصوص رشته مهندسی، ریاضیات و علوم طبیعی، T-Kurs نام دارد. کالج مخصوص علوم پزشکی و زیست شناسی، M-Kurs ، کالج رشته های اقتصاد و علوم اجتماعی W-Kurs کالج رشته های زبان شناسی S-Kurs میباشد.

 

لیسانس در آلمان (Bachelor)

در مقطع لیسانس تنوع رشته ای بسیار زیادی در دانشگاه های آلمان وجود دارد و میتوان ادعا کرد که در همه علوم و فنون شانس تحصیل در آلماندر مقطع لیسانس در سیستم آموزشی آلمان وجود دارد. تحصیل در لیسانس برای کلیه دانشجویان (چه آلمانی و یا غیر آلمانی) رایگان است. زبان تحصیل در مقطع لیسانس به جز موارد محدودی، آلمانی است. البته دانشجویان غیر آلمانی میتوانند قبل از ورود به دانشگاه، در کلاسهای زبان آلمانی دانشگاه شرکت کنند و پس از قبولی در آزمون DSH و یا TestDaf، وارد دانشگاه شوند. کلاس های زبان اصولا ۶ الی ۱۰ ماه طول میکشند و در دانشگاه ها ارایه میشوند.

در پایان مقطع لیسانس، مدرک تحصیلی B.Sc به دانشجویان رشته های علوم مهندسی و یا علوم پایه و مدرک B.A به دانشجویان رشته های علوم سیاسی، اجتماعی و انسانی اعطا میشود.

در مقطع لیسانس، دانشجو این شانس را دارد که در صورت تمایل یک الی دو ترم به صورت مهمان در دانشگاه های آمریکایی و یا اروپایی تحصیل کند.

ارسال پاسخ

Iran